صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > تولید مرهم سوختگی از سم خیار دریایی در پژوهشکده خلیج فارس


  چاپ        ارسال به دوست

تولید مرهم سوختگی از سم خیار دریایی در پژوهشکده خلیج فارس

تولید مرهم سوختگی از سم خیار دریایی در پژوهشکده خلیج فارس

بوشهر- ایرنا- رئیس مرکز رشد فناوری خلیج فارس بوشهر گفت: پژوهشگران و محققان این مرکز با استفاده از سم خیار دریایی ( نوعی آبزی) مرهمی ضد سوختگی تولید کرده اند که در آزمایش اولیه التیام بخشی آن چهار برابر بهترین پمادهای زخم و سوختگی موجود در بازار ثبت شده است.

محمود نفیسی روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: هم اکنون در مرکز تحقیقاتی رشد فناوری خلیج فارس بوشهر آبزی به نام خیار دریایی که در بدن خود دارای سم "ساپونین" است، پرورش داده می شود.
وی اضافه کرد: این سم که بصورت خام از این جانور دریایی گرفته می شود، دارای خواص دارویی ضد باکتریایی، قارچ، آنتی اکسیدان و ضد سرطان است.
نفیسی ادامه داد: مرکز تحقیقاتی رشد فناوری خلیج فارس از سم خیارهای دریایی پمادهای ضد زخم و سوختگی تولید کرده که در تست اولیه چهار برابر بیشتر و زودتر از بهترین پمادهای موجود در بازار در التیام بخشی و بهبودی زخم ها و سوختگی ها موثر است.
وی تهیه خوراک ماهیان مولد سیبس، تولید لارو ماهیان و غذای زنده آنها شامل میکرو جلبک های ریز، تهیه روکش های زیستی از جلبک ها که در نگهداری بیشتر خرما کاربرد دارد از دیگر فعالیت های تحقیقاتی مرکز رشد و فناوری خلیج فارس بوشهر عنوان کرد.
نفیسی گفت: همچنین تهیه "آلژینات" که فرآورده ای از جلبک هاست و در صنایع داروسازی و مهندسی بافت استفاده دارد و "آگار" از محصولات با ارزشی است که از دیواره جلبک "گراسیلاریا" بومی استان بوشهر بدست می آید از دیگر تولید تحقیقاتی در دست اجرای این مرکز است.
وی بیان کرد: از آگار در صنایع غذایی، محیط کشت باکتری و میکروبیولوژی استفاده می شود و در آینده نه چندان دور شاهد تولید نیمه صنعتی و انبوه آن خواهیم بود.
اخبار بیشتر

 


٠٧:٣٩ - 1396/11/14    /    شماره : ١٦٤٣    /    تعداد نمایش : ١٣٧خروج
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.